Doba karantény v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Naše první pocity, když jsme se dozvěděli o nemoci COVID 19, byly opravdu špatné. Největší starost jsme měli o naše klienty a také obavy a strach, jak to bude probíhat a jak dlouho vše potrvá, byly na denním pořádku.

Paradoxně pozitivní zprávou byl pro nás okamžitý zákaz návštěv, chránili jsme se navzájem. Byli jsme si ale dobře vědomi negativního dopadu na naše seniory z hlediska přerušení a celkové absence návštěv svých nejbližších. V této situaci bylo hlavní prioritou zdraví klientů.
Díky pomoci nadace ČEZ, jsme toto období „izolace od nejbližších“ na začátku zvládli a nabídli klientům prostřednictvím nových tabletů kontakt s nejbližšími přes online hovory. Klienti byli vděční a oboustrannou radost z pohledu na své blízké zobrazené na obrazovce tabletu, nejde popsat. V tak stresové situaci, která se měnila ze dne na den, byla právě opora nejbližších pro všechny viditelně nejdůležitější. S ohledem na aktuální situaci jsme se snažili našim klientům tyto dny co nejvíce zpříjemnit, aby netrávili čas pouze u televize sledováním situace spojené s virem. Společně jsme si vykládali, pouštěli písničky a hráli hry, chodili na naši zahrádku.
Bylo to velice náročné pro nás všechny jak z pozice zaměstnanců tak i klientů. Přes všechny nástrahy spojené s tak výjimečnou situací, ve které nikdo v domově naštěstí nebyl nemocný, můžeme hrdě říct: Společně jsme to zvládli a nadále budeme ve zdraví a v klidu. Moc se těšíme na první návštěvy našich klientů a s nimi spojenou radostí se shledání po tak těžkém období.

Magdaléna Mandryszová, pracovník v sociálních službách