Dobrovolnictví je pro mne novým smyslem života

Čím je člověk starší, tím více se snaží porozumět lidem, světu a životu. Mám ráda lidi, proto jsem si také po škole zvolila práci v lékárně, abych mohla lidem pomáhat. Do důchodu jsem odešla v době, kdy obě moje dcery byly na mateřské dovolené. Byl to krásný čas, který jsme si mohli všichni společně užívat. Rodina je pro mne hodně důležitá a je vším, o co se mohu v životě opřít.

Pomoc potřebným je náplní života celé naší rodiny. Obě dcery pracují v sociálních službách a manžel se angažuje ve skautingu. Zájem o druhé je často tématem našich společných setkání. Když moje milovaná vnoučata odrostla, snadno jsem se rozhodla pro práci dobrovolníka. To, že jsem si našla okruh skvělých, stejně smýšlejících lidí mi potvrzuje, jak je radostné a smysluplné, s novými přáteli, prožít tento úsek života.

Za všechno děkuji Bohu, často se na Něho obracím s prosbou, aby mi zachoval zdraví, dal sílu a rozum, abych poznala cestu, kterou mě chce vést.

Domov pokojného stáří na ulici Hrabinské, kde pravidelně jednou týdně s přáteli docházím, přes svou menší kapacitu, je už našim druhým domovem. Scházíme se každé pondělí v jídelně, teď v létě se těšíme do zahrady, abychom si společně zavzpomínali, sdělili, co je nového u nich, co ve městě a hlavně si při harmonice zazpívali.

Občas si k nám přisednou i rodinní příslušníci, což nás vždy o to více potěší, pak lépe poznáme životní potřeby klientů a jejich zájmy. Máme rády rodinnou atmosféru domova, vnímáme ji přístupem personálu k nám i ke klientům. Často domov navštěvujeme i několikrát týdně a účastníme se různých akcí, které organizuje aktivizační pracovník. Život nám dal poznat to, že to podstatné pro sebe nemusíme hledat daleko, je to všechno kolem nás. Je to pozornost, naslouchání, všímavost, verbální i neverbální komunikace. Nejdůležitější je však láska ke druhému člověku, po níž prahneme všichni.

Přála bych si, aby naši klienti poznali, že je tady pořád někdo, kdo je má rád. Dobrovolnictví je pro mne novým smyslem života a přála bych si, aby to bylo co nejdéle.

Jana Jarnotová, dobrovolnice Charity Český Těšín, 72 let