Můj den s klienty v období COVID - 19

Můj den s klienty v období COVID - 19

Jmenuji se Barbora Pilchová a pracuji jako asistentka Charitní asistence v terénu.Toto období bylo pro mě mnohem náročnější, asi jako pro většinu z nás. Především proto, že jsem musela dbát zvýšené opatrnosti vůči našim klientům, kteří jsou v ohrožené skupině.

Ráno přicházím do kanceláře tak, abych se nesetkala s ostatními kolegyněmi, protože se nechceme vzájemně ohrozit. Podívám se na rozpis klientů, u kterých v tento den budu vykonávat asistenci. Před odchodem si zkontroluji všechny ochranné pomůcky, které mají chránit jak mě, klienty, tak všechny se kterými se setkávám. Při odchodu zjišťuji, že jsem si nenasadila roušku a ta leží v kanceláři na stole, proto se pro ni rychle vracím. Ke klientovi se vydávám pěšky, snažím se vyhýbat skupinkám lidí, které míjím. Při vstupu do bytu klienta si nasazuji návleky. V koupelně si umyji ruce a nasadím ochranné rukavice. Klient má dnes naplánovanou koupel a tak lovím v tašce ochranný štít. Uvažuji, jak tu koupel udělat, protože štít se mi zamlžuje, roušku mám vlhkou od mého dechu a zvenku od páry. Klient si mě prohlíží a zjišťuje, ze které planety jsem přiletěla. V koupelně je horko. Jsem celá zpocená, s klientem se tomu zasmějeme, ale i tak jsme vše zvládli. Koukám na hodinky, je čas se přemístit k dalšímu klientovi. Sundám si rukavice a návleky, které vhodím do popelnice a pospíchám dál.

U dalšího klienta je naplánována aktivizace. Jsem z cesty celá splavená, ale nasazuji ochranné prostředky a jdu do toho. S klientem hrajeme karty, a přestože se přes roušku moc neslyšíme, smějeme se a panuje dobrá nálada. Dělám vše pro to, aby se klient v tak náročném období cítil v bezpečí a v pohodě. Blíží se poledne a já pádím za dalším klientem, kterému budu pomáhat s přípravou oběda. Přes roušku se mi špatně dýchá, když jdu do kopce. Zvoním na  klientku, která mi otvírá v roušce. Přivítá mě s dobrou náladou, protože se těší, jak zase dnes spolu potrénujeme paměť po obědě. Blíží se konec mé služby, vracím se do kanceláře, kde se moc nezdržuji. Den to byl náročný, ale velmi různorodý.