Přípravy na Velikonoce v Charitním domě pokojného stáří

Konečně jsme se dočkali jara a doufáme, že nám přinese teplé dny co nevidět. Ale to, co s jarem ještě přichází a všichni se na to moc těšíme, jsou Velikonoční svátky. Dny, které jsou pro mnohé oslavami příchodu jara, tak pro věřící lidi jsou tyto dny oslavami zmrtvýchvstání Pána Ježíše Krista. V našem domově jsou přípravy už v plném proudu.

Hned začátkem týdne jsme se s jednou skupinou sešli a začali jsme se připravovat na Velikonoční pondělí a to tím stylem, že jsme společně pletli pomlázky. Pletení pomlázky je jedním z Velikonočních symbolů. Jedná se o tradici, která pochází již ze 14. století, kdy manželé a milenci tehdy šlehali své protějšky. Smůlu měla žena, která koledníky nepustila, přestože mohla být vhozena do studené vody. Splést proutky uměl v té době kdejaký muž i chlapec. Dnes se tento způsob tradice předávání si umění z generace na generaci už tolik neobjevuje. Možná je to zapříčiněno tím, že dnes je mnohem jednodušší si hotovou pomlázku v obchodě koupit. A víte, proč se ženy šlehají? Proto, aby byly zdravé, pilné, svěží a ohebné jako proutky, kterými byly vyšlehány. Myslela jsem, že se do této aktivity zapojí všichni naši klienti mužského pohlaví, ale bylo tomu právě naopak. Větší úspěch byl u ženského osazenstva. Některé naše klientky to nadchlo natolik, že neotálely a upletly dokonce tři pomlázky. Mimo jiné, jejich nadšení můžete vidět i na fotce, kde z nich pozitivní energie jen chrlí. Měla jsem trochu obavy, že tato aktivita bude pro klienty obtížná, ale opět jsem byla mile překvapena. Hned pochopili celý princip pletení a někteří nepotřebovali ani asistenci. V druhé polovině týdne jsme u velikonočních symbolů také zůstali. S klientkami jsme vymalovávaly vajíčka speciálními fixy určenými k těmto účelům. Jedním z mnoha výkladů, proč je vajíčko spojováno s Velikonocemi, je ten, že vejce obsahuje zárodek života, který je symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Tento týden v duchu Velikonoc zůstaneme a už se moc těšíme, až si společně upečeme beránka, který k těmto svátkům bezpochyby patří!

velikonoce hrabka