„Šmejdi“ nezahálí ani v době pandemie

„Šmejdi“ nezahálí ani v době pandemie

Ani pandemie onemocnění COVID – 19 nezastaví tzv. „šmejdy“.  V honbě za vlastním ziskem obchodují s lidským strachem, zejména se strachem o zdraví své a svých blízkých, a nabízejí roušky, respirátory, dezinfekci případně různé doplňky stravy, které chrání před koronavirem. Buďte proto obezřetní. Navštíví –li Vás zástupce zdravotní pojišťovny či energetické společnosti a bude Vám nabízet lepší a výhodnější smlouvu a k tomu roušku „zdarma“, může se jednat o podvodníka, který z Vás chce vylákat peníze.

Větší opatrnosti byste měli také věnovat při nákupu ochranných prostředků přes e-shopy. Česká obchodní inspekce (dále jen „ČOI“) upozorňuje na zvýšený počet podvodných e-shopů, které objednané ochranné prostředky buď nedodají vůbec, nebo dodají nekvalitní a předražené zboží.  ČOI již eviduje případ, kdy e-shop místo slíbené desinfekce zaslal obyčejnou vodu.

Několik rad na závěr:

  1. Většina úřadů má v současné situaci omezenou pracovní dobu a omezují osobní schůzky s klienty „tváří v tvář“.
  2. Nepodepisujte smlouvy, které jsme si nepřečetli, nepodlehněte tlaku „jedinečné a neopakovatelné nabídky“, která platí, jen když podepíšete hned.
  3. Ověřte si e-shop na stránkách ČOI https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/
  4. Nemá – li e-shop možnost platby dobírkou případně chybí kontaktní údaje, může se jednat o podvodný obchod.

Jana Turoňová, vedoucí Charitní poradny