Novinky

Stručný průvodce oddlužením aneb jak z dluhové pasti - nová informační brožura preventivní služeb
18. ledna 2021 Aktuality z Charity Český Těšín

Stručný průvodce oddlužením aneb jak z dluhové pasti - nová informační brožura preventivní služeb

Informační brožura s názvem Stručný průvodce oddlužením aneb jak z dluhové pasti pojednává o problematice oddlužení a odráží nejčastější dotazy, se kterými se klienti na Charitu Český Těšín, respektive její poradnu obracejí. Tato publikace byla zpracována v rámci projektu „Podpora rodin na Těšínsku“ financovaného z prostředků Moravskoslezského kraje. Projekt byl zaměřen na podporu klientek Charitního domu pro matky v tísni a návazných služeb a kladl si za cíl posílit vazbu mezi matkou a dítětem formou společných aktivit a zároveň rozvinout a upevnit návyky k samostatnému bydlení tak, aby po odchodu z azylového byly klientky schopny samostatně hospodařit a udržet si bydlení.    

Kaleidoskop
15. ledna 2021 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

V druhém díle novoročního Kaleidoskopu Vám předstávíme pracovníka v sociálních službách, Bc. Silvii Pospíšilovou, která pracuje v Charitním středisku "Kometa" v Karvině- Mizerově.
Tato služba zajišťuje klientům bezpečné prostředí a podmínky k trávení volného času, podmínky a pomoc s přípravou ke studiu, s výběrem školy a zaměstnání. Nabízí odbornou pomoc, podporu a motivaci při zvládání každodenních situací.

Pokladničky nad mraky i v lékárně
15. ledna 2021 DIECÉZNÍ CHARITA OSTRAVSKO-OPAVSKÁ

Pokladničky nad mraky i v lékárně

Okolnosti letošní Tříkrálové sbírky jsou výzvou k větší nápaditosti. Statické pokladničky proto mohou dárci nalézt na mimořádných místech. K mání je i Tříkrálové pivo.

Tříkrálový koncert se vydařil a sbírka pokračuje online
13. ledna 2021 Charita Česká republika

Tříkrálový koncert se vydařil a sbírka pokračuje online

Více než 2,1 milionu korun poslali během Tříkrálového koncertu jeho diváci pomocí dárcovských SMS. Tradiční Tříkrálový koncert, který je každoročním poděkováním koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům odvysílala Česká televize v neděli 10. ledna večer. Tříkrálová sbírka však stále pokračuje – v online prostoru i prostřednictvím „statických pokladniček“. Pandemie nemoci covid-19 a související přijatá opatření totiž letos nedovolují koledníkům vyjít do ulic. To však vede k hledání nových cest, jak sbírku lidem otevřít. 

Koleda pokračuje
12. ledna 2021 DIECÉZNÍ CHARITA OSTRAVSKO-OPAVSKÁ

Koleda pokračuje

Malí koledníčci zůstávají doma a je jasné, že letos už do ulic osobně nevyrazí. Těšili se na klasickou koledu, kterou už pravděpodobně do 24. ledna nestihnou. Králové se ale nevzdávají a s online požehnáním prosí o pomoc lidem v nouzi.  Poslechněte si možnosti, jak se zapojit do letošní "jiné" tříkrálovky. Shrnutí přidává Martin Hořínek v reportáži TV Noe.

Děkujeme za podporu sbírky během Tříkrálového koncertu
11. ledna 2021 DIECÉZNÍ CHARITA OSTRAVSKO-OPAVSKÁ

Děkujeme za podporu sbírky během Tříkrálového koncertu

Díky dárcům a jejich dárcovským SMS vynesl Tříkrálový koncert, který v neděli 10. ledna odvysílala v přímém přenosu Česká televize, částku 2 163 861 Kč. Další peníze poslali diváci prostřednictvím webu www.trikralovasbirka.cz. „Z celého srdce děkujeme vám všem, kteří i v těchto časech myslíte na ostatní!“ vzkazuje Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Tříkrálový koncert odvysílá Česká televize bez koledníků v publiku
7. ledna 2021 Charita Česká republika

Tříkrálový koncert odvysílá Česká televize bez koledníků v publiku

Nenechte si ujít letošní Tříkrálový koncert, který bude v mnoha ohledech jiný. Odvysílá ho Česká televize v neděli 10. ledna od 18 hodin v přímém přenosu na programu ČT1. Koncertem provází Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Alena Antalová, Michal Hrůza s kapelou, Leona Machálková, Pokáč a VOXEL & Spol. 

Kaleidoskop
6. ledna 2021 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

V prvním díle novoročního Kaleidoskopu Vám předstávíme pracovníka v sociálních službách, Bc. Martinu Suchánkovou, která pracuje v Charitním středisku "Kometa" v Karvině- Mizerově.
Tato služba zajišťuje klientům bezpečné prostředí a podmínky k trávení volného času, podmínky a pomoc s přípravou ke studiu, s výběrem školy a zaměstnání. Nabízí odbornou pomoc, podporu a motivaci při zvládání každodenních situací.

Podpořte tu svou
6. ledna 2021 DIECÉZNÍ CHARITA OSTRAVSKO-OPAVSKÁ

Podpořte tu svou

Tříkrálová sbírka je v plném proudu. Přesto, že nemůžeme zazpívat přímo u vašich dveří a popřát vše nejlepší do nového roku, je možné se zapojit do online koledy. Chtěli byste přispět právě té Charitě, která pomáhá u vás v okolí? Možností je několik, vyberte si variantu, která vám sedí nejvíce. Děkujeme!

4. ledna 2021 Charita Česká republika

Tři králové vám přejí požehnaný rok 2021.

Přijďte si na web Tříkrálové sbírky pro drobné dárečky. Stáhněte si PFko, kalendářík a graficky ztvárněnou samolepku s požehnáním K+ M+ B+ 2021, kterou si po vytištění na speciální samolepicí papír můžete nalepit nad dveře.  

Kolednická výzva 2021
1. ledna 2021 Tříkrálová sbírka

Kolednická výzva 2021

Připojte se k online koledníkům. Nahrávejte na Facebook a Instagram online koledu ve vlastním podání!

Tři králove přijdou online!
31. prosince 2020 DIECÉZNÍ CHARITA OSTRAVSKO-OPAVSKÁ

Tři králove přijdou online!

Opatření, která souvisí se zabráněním šíření korona viru, zasáhla také Tříkrálovou sbírku. Přesto se králové nevzdávají a jsou připraveni přinést požehnání do domovů prostřednictvím virtuálních médií. Poprvé za více než dvacetiletou historii sbírky se koledování přesune do online prostředí.

Trubač 4/2020
31. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Trubač 4/2020

Hlavním tématem posledního vydání čtvrtletníku Trubač Charity Český Těšín jsou preventivní služby.
Kromě informací a novinek týkajících se preventivních služeb najdete v tomto čísle shrnutí roku 2020 očima vedoucích všech služeb, dále krátké zprávy z Charity, projekty, novou rubriku "Úsměvy z Charity", rozhovor s P. Mgr. Mirosławem Kazimierzem a novinky z dobrovolnictví. Samozřejmostí pak v tomto období jsou aktuality z Tříkrálové sbírky, ve které můžete mimo jiné zjistit, kdo se stal vítězem výtvárné Tříkrálové soutěže 2020.  

Kaleidoskop - příběh paní Jindřišky
30. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop - příběh paní Jindřišky

Poslední díl Kaleidoskopu v tomto roce věnujeme paní Jindřišce a jejímu životnímu příběhu. Paní Jindřiška je klientkou Charitního domu pokojného stáří.  V tomto díle se loučíme s Charitním domem pokojného stáří, po novém roce se můžete těšit na pokračování Kaleidoskopu, ve kterém Vám jako první v pořadí představíme sociální pracovníky Charitního střediska "Kometa".    

Slavnostní rozsvícení vánočního stromku
28. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Slavnostní rozsvícení vánočního stromku

V Charitním středisku pro seniory v Hnojníku jsme slavnostně rozsvítili vánoční stromeček. Klienty přijela pozdravit ředitelka charity Ing. Monika Klimková a společně s vedoucí našeho střediska s Mgr. Lenkou Zahradníkovou popřály klientům klidné a pohodové svátky, hlavně ve zdraví. 

Koleda bude online
25. prosince 2020 Tříkrálová sbírka

Koleda bude online

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci a celostátně přijatým opatřením rozhodlo vedení Charity Česká republika, že po dobu trvání pátého stupně PES kolednické skupinky do ulic nevyrazí.

Vánoční ikebany
25. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Vánoční ikebany

V Charitním domě pokojného stáří klientky vyráběly ikebany na jídelní stoly. Se zájmem zapíchávaly jedličky do aranžovací hmoty, zdobila již dříve nasušenými vánočními ozdobami jako jsou pomeranče, citrony, jablíčka, dále přidala skořici, oříšky a šišky. Já jsem jim pomohla s přilepením tavicí pistolí. Pak jsme do ikebany vložili svíčku a rozsvítili. Krása - práce se nám vskutku povedla, vše je zdokumentováno.

Vánoce v Charitním domě pro matky v tísni
23. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Vánoce v Charitním domě pro matky v tísni

Je opět PROSINEC – nepadá sníh, děti by rády jezdily na saních. Den za dnem ubíhá, blíží se vánoce, tak aby atmosféra byla vánoční, zdobí se celý Charitní dům pro matky v tísni. Sněhulák bílý kreslí se na dveře, upečené perníčky a cukroví voní v komoře. Všem KLIDNÉ A POHODOVÉ VÁNOCE přeji zaměstnanci a klienti Chariního domu pro matky v tísni.

Pečení v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
22. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Pečení v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Minulý týden se u nás v Charitním domě pro seniory v Hnojníku linula sladká vůně vanilky a vánočního cukroví. Protože nám současná situace nedovolila hromadně péct se všemi klienty, naše klientka paní Emílie (90 let) se sama nabídla, ať se cukroví upeče u ní na pokoji v její troubě.  

Vánoční přání pro seniory
21. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Vánoční přání pro seniory

Spolu s klienty jsme u nás v Kometě otevřeli svá srdce, vyrobili milá vánoční přání, která jsme doručili do Domova pokojného stáří v Českém Těšíně. Věříme, že jim alespoň trošičku zpříjemníme předvánoční čas.  

Vánoční burza v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
17. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Vánoční burza v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Ve čtvrtek 10. 12. se u nás v Charitním domě pro seniory v Hnojníku konala VÁNOČNÍ BURZA. Klienti měli možnost si prohlídnout vánoční výrobky, které jsme společně vytvořili a také si je za symbolickou cenu koupit. Každoročně se u nás konala vánoční výstava, ale vzhledem k opatřením jsme museli udělat změnu a dopřát malou výstavu alespoň našim klientům.

Sobotní koncert na ČT1 pomůže samoživitelkám
16. prosince 2020 Charita Česká republika

Sobotní koncert na ČT1 pomůže samoživitelkám

Vedle obvyklých čtyř adventních koncertů letos Česká televize odvysílá ještě pátý, mimořádný. Můžete ho sledovat v sobotu 19. prosince 2020 od 21.30 hodin na programu ČT1. Jeho výtěžek je určen na podporu rodičů – samoživitelů a Česká televize si pro něj vybrala Charitu jako svého partnera. Vybrané peníze tedy pomohou samoživitelkám a samoživitelům naším prostřednictvím. Během koncertu, jehož patronkami jsou reportérky ČT Lea Surovcová a Nora Fridrichová, uvidíte tři příběhy naši klientů a také rozhovory se sociální pracovnicí Romanou Karták a generálním sekretářem Charity Jakubem Líčkou.

Ježíšek v Charitním středisku „Klíč“
16. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Ježíšek v Charitním středisku „Klíč“

Jak se zpívá v jedné písni: 
„Tak zavři oči a přej si, co chceš,
snad se něco stane, než je zas otevřeš.
A třeba se svět změní,
aspoň na jednu noc,
dnes se sny plní…“

Tříkrálová sbírka 2021 se uskuteční
15. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Tříkrálová sbírka 2021 se uskuteční

Tříkrálová sbírka, to je tradice, důvěryhodnost a zapojení mnoha dobrovolníků, které spojuje jedna věc – pomoc lidem v tíživé životní situaci. Už teď je zřejmé, že jedenadvacátý ročník Tříkrálové sbírky bude z důvodů epidemiologické situace jiný než v minulých letech. O tom, jaký bude mít průběh, se dozvíme na začátku roku 2021.  

Senioři si povídali s Halinou Pawlowskou
14. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Senioři si povídali s Halinou Pawlowskou

Charitní dům pro seniory v Hnojníku se stejně jako v předchozích letech účastní projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Tento rok vyhlásil Český rozhlas pro klienty domovů pro seniory jedinečnou příležitost popovídat si s jedním ze svých moderátorů dle vlastního výběru. Klienti se rozhodli, že by si moc přáli hovor s paní Halinou Pawlowskou, která je známá pro svůj jiskrný humor a pozitivní přístup k životu. Jaké bylo překvapení, že se Český rozhlas obratem ozval s konkrétním termínem. 

Kometu provoněly blížící se Vánoce
11. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kometu provoněly blížící se Vánoce

Klienti Charitního střediska ‚‚Kometa‘‘ nezaháli a také se podílí na vánočních přípravách. Jeden den uvařili Vánoční sirup a zadělali těsto na perníčky, vykrojili a dozlatova upekli, druhý den se věnovali zdobení. Práce jim šla hezky od ruky a z výsledku byli všichni spokojeni.

Mikuláš v Charitním domě pro matky v tísni
10. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Mikuláš v Charitním domě pro matky v tísni

Přes celou ulici rozléhá se cinkání zvonku. Přišel k nám čert s Mikulášem, přišel, zazvonil a povídal, že by se rád podíval.

Vánoční přípravy v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
9. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Vánoční přípravy v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

V Charitním domě pro seniory v Hnojníku začaly vánoční přípravy. O tom, jak probíhají, nám řekla paní Renata Gąsior: ‚‚ Ozdobili jsme živý stromeček v naší jídelně a z větviček vyráběli věnce a svícny na naší vánoční burzu, která nás čeká ve čtvrtek 10. 12. Zelenou jedli a barvenou břízu nám věnovala p. Markéta Rosenbergrová z Květinky MR v Českém Těšíně. Moc jí děkujeme. Při práci jsme poslouchali koledy a klienti vyprávěli, jaké zvyky měli u nich doma.‘‘

Kaleidoskop
9. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

Práce všeobecné sestry je posláním. Posláním pomáhat potřebným.
Jaká to je práce a co obnáší nám napsala v dalším díle Kaleidoskopu Veronika Hejzerová - všeobecná sestra v Charitním domě pokojného stáří.  

Informace k návštěvám v domovech pro seniory od 5. 12. 2020
4. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Informace k návštěvám v domovech pro seniory od 5. 12. 2020

Na základě usnesení Vlády ČR č. 1264 ze dne 30. 11. 2020 ohledně výjimky ze zákazu návštěv na základě provedeného POC testu na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 podáváme upřesňující informace, za jakých podmínek bude umožněna návštěva seniorů v našich domovech. Z technických důvodů se omlouváme, že povolení výjimky ze zákazu návštěv jsme schopni realizovat až od pondělí 7. 12 .2020.
Děkujeme za pochopení.

Zapoj se do naší výzvy na Facebooku a „Sdílej dobro!“
3. prosince 2020 Charita Česká republika

Zapoj se do naší výzvy na Facebooku a „Sdílej dobro!“

Dobré skutky nás obklopují na každém kroku. Jsou součástí našich životů a jsou stejně samozřejmé, jako denní světlo a noční tma. Přesto je mnohdy přehlížíme a nevnímáme. Naší pozornosti se většinou dostanou jen ty velké nebo mediálně propagované. Pojďte s námi oslavit Mezinárodní den dobrovilníků, který proběhne 5. prosince a sdílejte svou fotografii na sociálních sítích.

Kaleidoskop
2. prosince 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

V dalším díle Kaleidoskopu Charity Český Těšín Vám představíme hned dva zaměstnance na pozici přímé obslužné péče v Charitním domě pokojného stáří. Obslužnou péči provádějí pracovníci v sociálních službách – Přímá obslužná péče - nepřetržitě 24 hodin denně. Tato péče zahrnuje podporu či pomoc klientům v rozsahu jejich omezení při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu. 

Regionální den v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
30. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Regionální den v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Již tradičně proběhl v Charitním domě pro seniory v Hnojníku regionální den. Tentokrát spojili dva kraje a to severní a východní Čechy. Klienti se na společném setkání z dokumentu dozvěděli zajímavosti o těchto krajích, nechyběl prostor k diskuzi, ve které si vyměnili své názory a zkušenosti. Poté následoval tématický oběd: žampionová polévka, hrachová kaše, uzená rolka s červenou cibulkou a chlebem.  

Společně s Giving Tuesday pro dobrou věc
27. listopadu 2020 DIECÉZNÍ CHARITA OSTRAVSKO-OPAVSKÁ

Společně s Giving Tuesday pro dobrou věc

Po páté se v České republice slaví Giving Tuesday. Jde o světový den štědrosti a dobrých skůtků, který letos připadá na 1. prosince. Tento den se celý svět spojí, aby inspiroval k solidaritě a štědrosti. Diecézní charita ostravsko-opavská se připojuje s Mikulášskou nadílkou na podporu potřebných dětí z Ukrajiny.

Adventní přípravy v Charitním domě pokojného stáří
27. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Adventní přípravy v Charitním domě pokojného stáří

Tento týden byl v Charitním domě pokojného stáří ve znamení příprav na advent, který je začátkem liturgického roku, obdobím čtyř neděl před 25. prosincem, dobou radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, rozjímání a dobročinnosti.
Klienti domova vyrobili vánoční ozdoby a 2 krásné věnce - přírodní a látkový. Na vánoční ozdoby krájeli ovoce, zdobili kořením, které dali sušit. Práce všechny bavila a s výsledkem byli spokojeni. 

   

Kaleidoskop - Práce v Charitním domě pokojného stáří očima sociální pracovnice Michaely Helisové
26. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop - Práce v Charitním domě pokojného stáří očima sociální pracovnice Michaely Helisové

V následujících dílech Kaleidoskopu Vám představíme několik zaměstanců Charitního domu pokojného stáří. V tomto domově se snaží vytvářet místo, kde bychom chtěli sami žít. Hlavní prioritou všech je, aby se klienti cítili dobře, bezpečně a prožívali důstojně svůj podzim života, ve kterém rozvíjení jejich dosavadních schopnosti a vytváření zázemí podporujícího kontakty s blízkými a známými, s možností vytvořit si přátelství nová, je samozřejmostí.

Letošní Sbírka potravin vynesla 440 tun zboží pro potřebné
24. listopadu 2020 Charita Česká republika

Letošní Sbírka potravin vynesla 440 tun zboží pro potřebné

Zakoupením trvanlivých potravin anebo drogistického zboží je možné přispět lidem a rodinám v nouzi. Celostátní akce Sbírka potravin proběhla ve vybraných prodejnách obchodních řetězců a pokračuje v online obchodech do 1. prosince. 

Charitní sociální práce obrazem
23. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní sociální práce obrazem

V prostorách Městského úřadu v Českém Těšíně je možné shlédnout výstavu fotografií pod názvem „Charitní sociální práce obrazem”. Autoři snímků - členové fotoklubu FOTOGRAFICKÝ OBZOR Český Těšín, z.s. - Miroslav Niedoba, Jaroslav Ivánek a Ivo Poloček, se po dobu dvou týdnu snažili fotografiemi zachytit každodenní činnosti v sociálních službách Charity Český Těšín.

Zákaz návštěv klientů
23. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Zákaz návštěv klientů

V Charitních domovech pro seniory nadále platí zákaz návštěv.  

Podzimní Sbírka potravin proběhne ve všech regionech
20. listopadu 2020 Charita Česká republika

Podzimní Sbírka potravin proběhne ve všech regionech

Zakoupením trvanlivých potravin anebo drogistického zboží je možné přispět lidem a rodinám v nouzi. Celostátní akce Sbírka potravin se koná ve vybraných prodejnách obchodních řetězců v sobotu 21. listopadu od 8 do 18 hodin. Pomoci je možné také jako dobrovolník anebo z pohodlí svého domova. Kvůli zrušenému jarnímu kolu Sbírky potravin se zásoby ve skladech potravinových bank dostaly na kritické minimum, ale počet lidí, kteří její pomoc potřebují, naopak stoupl.

Charitní středisko "Kometa" opět v provozu
20. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní středisko "Kometa" opět v provozu

Od 23. 11. 2020 bude Charitní středisko "Kometa" otevřeno pro klienty v běžné provozní době od 12:00 - 17:00.

"Podzimní" nouzový stav v Charitním domě pro matky v tísni
20. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

"Podzimní" nouzový stav v Charitním domě pro matky v tísni

Druhý nouzový stav roku 2020 se v Charitním domě pro matky v tísni setkal s obavami. Klientky věděly jak postupovat podle jarních opatření, ale strach z nejistoty, z omezení některé zaskočil a tentokrát některé klientky neudržely slzy. Jak se opatření zpřísňovaly, mnohé věděly, že se jejich plány a představy opět posunuly a čeká je období nejistoty. Chmury dopadají na klientky i s obdobím, které nás čeká, tedy „Vánocemi“. Rozhodně se zvýšily nároky na trpělivost a vynalézavost pracovnic i maminek k zabavení dětí v nouzovém stavu. Snažíme se vzájemně motivovat, klientky plánují a připravují pečení cukroví. Aby bylo všem příjemněji připravují klientky vánoční výzdobu, každý se snaží přispět něčím, co umí.  

Kaleidoskop - příběh klientky
18. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop - příběh klientky

Příběh klientky Charitní asistence je dalším pokračováním Kaleidoskopu.   

Notebooky pro potřebné
16. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Notebooky pro potřebné

Charitní středisko „Klíč“ pomáhá rodinám s dětmi i v druhé vlně COVID-19, na základě níž byl vyhlášen nouzový stav a opět došlo k uzavření škol. Rodiny s dětmi se potýkaly s problémy pojící se s distanční výukou. Některé rodiny nedisponovaly technickým vybavením, za pomocí něhož by se mohly děti řádně připravovat do školy a splňovat tak podmínky distanční výuky.
Rodiny si uvědomují, že vzdělání je důležité nejen pro rozvoj dětí, ale i pro budoucí uplatnění na trhu práce. Spolu s rodinami jsme oslovily nadaci Patron dětí a nadaci Znesnáze21 paní Nory Fridrichové, z jejichž zdrojů byly rodinám poskytnuty notebooky sloužící pro vzdělávací potřeby dětí. Rodiny a děti jsou za tuto pomoc velmi vděční. Nyní se mohou děti řádně vzdělávat. 

Papež František vyzývá: Podej svou ruku chudákovi!
14. listopadu 2020 Charita Česká republika

Papež František vyzývá: Podej svou ruku chudákovi!

Chudí lidé kolem nás jsou naším svědomím, nepřehlížejme je. Současná epidemie přinesla nová svědectví o tom, jak vnímat starozákonní slova Podej svou ruku chudákovi. Tento biblický citát je výchozím mottem papežova poselství k Světovému dni chudých, který si letos připomínáme 15. listopadu.

Výtvarná díla inspirovaná podzimem
13. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Výtvarná díla inspirovaná podzimem

Podzim je symfonii barev a života: ranní opary a mlhy, padající listy všech barev, pilná zvěř připravující se na zimu.
Právě v krásách podzimu našly inspiraci klientky Charitního domu pokojného stáří ve výtvarné aktivizaci, aby vytvořily svá díla. Předkreslený podklad s lístky vybarvovaly vodovými nebo temperovými barvami podle svého uvážení a barevného cítění. Na práci se krásně soustředily a jejich výtvory nakonec ozdobily jídelnu. 

Kaleidoskop
12. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

Charitní asistentky tvoří profil služby Charitní asistence. Jaká je jejich práce a co všechno obnáší můžete zjistit v dalším pokračování Kaleidoskopu.  

 "Čtyřnohá radost" aneb canisterapie v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
10. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

"Čtyřnohá radost" aneb canisterapie v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Radost a láska, kterou nám zvířata dávají je opravdová. Svou přítomností dokážou vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. Border kolie Ceasar je toho živoucím důkazem, což potvrdil během své návštěvy v Charitním domě pro seniory v Hnojníku. 

Podzimní zahradní aktivizace
9. listopadu 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Podzimní zahradní aktivizace

V Charitním domě pokojného stáří se na zahrádce pilně pracuje. Klienti spolu s aktivizační pracovnici vysadili 5 nových keřů. Jak se dílo podařilo nám prozradila aktivizační pracovnice LIlie Skwarło.

Stát selhává s plošným testováním v sociálních službách, Charita posílá ministrovi dopis
6. listopadu 2020 Charita Česká republika

Stát selhává s plošným testováním v sociálních službách, Charita posílá ministrovi dopis

Ukazuje se, že stát při nákupu antigenních testů a jejich distribuci selhává. Od středy 4. listopadu se mělo ve všech domovech seniorů, stacionářích a dalších pobytových sociálních zařízeních v České republice začít s povinným plošným testováním na covid-19. Vláda však dosud neví, kdo a jak objednané testy zaplatí a bude distribuovat. Charita Česká republika, která už mnohde přes tři týdny sama testuje jak zaměstnance, tak klienty zařízení, navrhuje doplnit vládní nařízení o testování pacientů v domácí zdravotní péči a zajistit kromě testovacích sad i podporu přetíženým pečovatelským týmům.