Novinky

13. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Usnesení vlády ČR

Usnesením Vlády ČR jsou od 8. 10. 2020 zakázány návštěvy u všech poskytovatelů sociálních služeb v zařízení domovů pro seniory.

Mimořádná oslava v Charitním domě pokojného stáří
29. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Mimořádná oslava v Charitním domě pokojného stáří

Úctyhodných 65 let společného života a narozeniny slavili manželé z Charitního domu pokojného stáří.
" Je to náš jediný manželský pár v domově. Manželé oslavili 65 let společného života, současně 91. a 83. narozeniny, které slaví oba v tomto měsíci. Zazpívat jsme jim nemohli, tak jsme přání "100 lat " zarecitovali. Nechyběla přímluvná modlitba, ve které jsme požádali Pána Boha o požehnaná další léta. Po přáních a modlitbě jsme si u skvělého zákusku vyslechli zajímavé zážitky z jejich života." říká aktivizační pracovnice Charitního domu pokojného stáří Lilie Skwarło.

Kaleidoskop
28. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

V dalším pokráčování Kaleidoskopu Vám představíme příběh klienta Charitni poradny. 

Jak se stát pečovatelkou
26. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Jak se stát pečovatelkou

O tom jak se stát pečovatelkou nám prozradí vedoucí pečovatelské služby Dorota Wacławiková: " Základní podmínky, které musí pracovnice v sociálních službách naplňovat, se řídí Zákonem o sociálních službách číslo 108/2002 Sb. To však není všechno. Péče o seniory vyžaduje specifický přístup. Proto, než se rozhodnete odpovědět na inzerát, ve kterém organizace hledá pracovníka v sociálních službách „pečovatelku“, ujistěte se, zda máte ty správné předpoklady, které Vám práci s cílovou skupinou usnadní – v Charitní pečovatelské službě se jedná o seniory starší 65 let a osoby s tělesným, zrakovým nebo chronickým onemocněním starší 18 let. 

Den Jihomoravského kraje v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
23. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Den Jihomoravského kraje v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Ani tento měsíc jsme nezapomněli na regionální speciality. Tentokrát jsme si zvolili Jihomoravský kraj.

22. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Úprava provozní doby Charitní poradny

S ohledem na epidemiologickou situaci v celé České republice došlo k úpravě provozní doby Charitní poradny (Poradny pro finanční a právní tíseň, tak Poradny pro rodiny – seniory a pečující). Do Charitní poradny budou přijímání pouze objednaní klienti za dodržení stanovených hygienických pravidel. Objednáváním klientů chceme zamezit střetávání klientů a mít dostatek času pro dezinfekci a větrání prostor. Děkujeme za pochopení.

Kaleidoskop
21. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

V rámci kampaně Kaleidoskop představujeme dalšího pracovníka v sociálních službách Charitní poradny - Terezu Čerešňovou. 

Důležité je řídit se zdravým rozumem, říká Zdeňka Švancarová z charitní Linky důvěry
20. října 2020 Charita Česká republika

Důležité je řídit se zdravým rozumem, říká Zdeňka Švancarová z charitní Linky důvěry

V těchto dnech roste počet lidí, kteří pociťují úzkost nebo obavy vyvolané jak strachem z nákazy koronavirem, tak existenčními problémy. Mnoho rodin musí řešit nezvyklé situace kvůli on-line školní výuce nebo starším příbuzným v pobytových zařízeních a podobně. Na to, s čím se volající nejčastěji potýkají, jsme se ptali paní Zdeňky Švancarové z celostátní Linky důvěry provozované Oblastní Charitou Blansko.

Říjnové aktivity v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
19. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Říjnové aktivity v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Se začínajícím podzimem klienti tráví svůj volný čas převážně v našem koutku pro volnočasové aktivity, kde začínají vytvářet podzimní dekorace. Korálky nikdy neomrzí, použijeme je pro svou ozdobu nebo jako dárek pro druhé. Pokud je hezké počasí, děláme si dekorace i venku. Do keramického květináče klienti zasadili vřesy a přizdobili okrasnými dýněmi. Říjen je měsícem výsadby tulipánů, proto i my jsme si zakoupili cibule a zasadili na naší zahrádce.

Charita v druhé vlně koronakrize: největším úkolem je udržet domácí péči
16. října 2020 Charita Česká republika

Charita v druhé vlně koronakrize: největším úkolem je udržet domácí péči

Na podzim přišla podle očekávání nová vlna šíření koronaviru – a tak i nová starost o lidi, o něž Charita pečuje. Některá zařízení, například stacionáře pro seniory a lidi s postižením a volnočasové kluby pro mládež, musela být kvůli nařízením vlády uzavřena. V pobytových zařízeních, jako jsou domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, byly zakázány návštěvy. Stejně tomu bylo i na jaře.

Aromaterapie v Charitním domě pokojného stáří
16. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Aromaterapie v Charitním domě pokojného stáří

S ohledem na současnou zdravotní situaci jsme dnešní skupinovou aktivizaci v Charitním domě pokojného stáří věnovali aromaterapii, jako prevenci proti různorodým virům. V úvodu proběhla beseda na téma: Význam aromaterapie, jejíž kořeny sahají do starověkého Egypta. Po teoretické části následovala praktická část, ve které jsme difuzérem s šeříkovým olejem provoněli společenskou místnost a začala masáž zad. Vše jsme zakončili bylinkovým čajem s citrónem, naše imunita byla úspěšně posílená.

V sobotu jsme si připomněli Mezinárodní den za odstranění chudoby
15. října 2020 Charita Česká republika

V sobotu jsme si připomněli Mezinárodní den za odstranění chudoby

Od roku 1992 si vždy 17. října připomínáme Mezinárodní den za odstranění chudoby, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Konkrétně bychom si měli uvědomit, že s chudobou se potýkají nejen rozvojové země, ale i lidé, kteří žijí mezi námi. Při této příležitosti chceme upozornit na příčiny, které chudobu způsobují, a vyzvat vládu, aby prosazovala opatření vedoucí k odstranění nebo snížení nerovností jak u nás, tak na mezinárodní úrovni.

Nekašlejme na druhé! Výzva nevládních organizací občanům ČR ke koronaviru
15. října 2020 Charita Česká republika

Nekašlejme na druhé! Výzva nevládních organizací občanům ČR ke koronaviru

Charita Česká republika se připojuje k výzvě nevládních organizací adresované v souvislosti s druhou vlnou koronavirové epidemie všem lidem v této zemi. Jen pokud budeme vnímaví ke všem, kteří si v našem okolí nevědí rady nebo potřebují něčí pomoc, zamyslíme se nad tím, čím můžeme ostatním prospět, a hlavně jen pokud budeme sami dodržovat základní preventivní opatření, můžeme nynější krizovou situaci zvládnout.

Kaleidoskop
15. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Kaleidoskop

V dalším pokračování Kaleidoskopu služeb Charity Český Těšín nám svoji práci představí sociální pracovník Charitní poradny Michal Kawulok. 

Nové číslo Trubače 3/2020
14. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Nové číslo Trubače 3/2020

Projekty jsou nedílnou součásti Charity Český Těšín, proto právě ony jsou hlavním tématem aktualního čísla Trubače. Zjistíte, jaké projekty se nám podařilo realizovat a jakým způsobem pomáhají. Samozřejmě jsme nezapomněli na jiné rubriky jako jsou rozhovory se zaměstnancem Charity Český Těšín nebo s duchovními aj. Nově najdete rubriku "Úsměvy z Charity", ve které se můžete seznámit s vtipnými situacemi psané "životem v  Charitě". 

Pečení v Charitním středisku "Kometa"
13. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Pečení v Charitním středisku "Kometa"

V Kometě to minulý týden sladce vonělo. Klienti spolu s pracovnici upekli cupcaky. Nejdříve si podle receptu připravili  všechny potřebné ingredience a pak se pustili do práce: nachystali dva druhy těsta, které vlévali do košíčků na pečení. Dílo jim šlo hezky od ruky, všichni spolupracovali s velkým nadšením. Svoje cupcaky si mohli ozdobit podle své fantazie. Cupcaky nejen, že vypadaly hezky, ale také chutnaly všem klientům, kteří byli ze svého výsledku byli nadšeni.

Zakončení léta v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
12. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Zakončení léta v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Dne 30. 9. se v Charitním domě pro seniory v Hnojníku konalo ZAKONČENÍ LÉTA. Z důvodu špatného počasí celá akce proběhla v jídelně. Během dopoledne jsme si připravili pro naše klienty spoustu soutěží, kdy chodili po různých stanovištích a sbírali body. Na závěr ti nejlepší získali diplom, medaili a menší výhru. Všichni se skvěle bavili a po zábavě je čekal oběd přímo z grilu, který připravila naše údržbářka Lenka: mleté maso, kuřecí maso, grilovaná zelenina. Naše kuchařky nám k tomu připravily domácí chléb a všechno jídlo nám krásně naservírovaly. Všem, kteří akci připravovali i soutěžícím moc děkujeme, byl to skvělý den.  

Charitní středisko "Kometa" - virtuální prohlídka
11. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní středisko "Kometa" - virtuální prohlídka

Charitní středisko " Kometa", nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Karviné - Mizerově. Naší cílovou skupinou jsou děti od 6 do 21 let, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci. V Kometě pracují 3 pracovníci, kteří se snaží o pozitivní změny v jejich životě, zajištují jim bezpečné prostředí a podmínky k trávení volného času v klubu, odbornou pomoc, podporu a motivaci při zvládání každodenních situací.

Charitní ošetřovatelská služba - virtuální prohlídka
10. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní ošetřovatelská služba - virtuální prohlídka

V Charitní ošetřovatelské službě poskytují zdravotní sestry odbornou zdravotní péči nemocným v jejich vlastním domácím prostředí, tato služba je určena seniorům, osobám se zdravotním či tělesným postižením, s chronickým i akutním onemocněním, po operacích a úrazech, umírajícím, rodinám pečujícím o nemocné. Zdravotní péče je poskytována nepřetržitě 24 hodin denně ve spolupráci s ošetřujícím lékařem a rodinou klientům v Českém Těšíně a okolí. Rozsah poskytované péče určuje ošetřující lékař. Služba umožňuje nemocným klientům zůstat co nejdéle ve svém známém prostředí. 

Charitní poradna pro finanční a právní tíseň a Charitní středisko "Klíč" - virtuální prohlídka
9. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní poradna pro finanční a právní tíseň a Charitní středisko "Klíč" - virtuální prohlídka

Charitní poradna pro finanční a právní tíseň sídlí na ulici Ostravská 285 nad obchodem Hruška, vedle restaurace Starý Mlýn. Poskytujeme bezplatné poradenství lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a potřebovali by poradit v oblasti dluhové problematiky, rodinného práva, bydlení a sociálních dávek, anebo např. v oblasti pracovněprávních vztahů. Obrátit se na nás mohou nejen ti, kteří potřebují odborné informace či radu, ale také ti kteří potřebují pomoc např. se sepsáním návrhů, vyplněním formulářů anebo sepsáním jiných písemnost. 

Přáníčka pro seniory
8. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Přáníčka pro seniory

Překrásná přáníčka pro naše seniory připravily děti z Centrum Kristýnka. Senioři je obdrželi jako blahopřání k Mezinárodnímu dni seniorů 1. 10. 2020.
Tento den se v Charitním domě pokojného stáří slavil společnou aktivizací, na které měli naši klienti možnost sledovat výrobu krepových růží pod vedením paní Piszkiewiczové. Poté každá klientka obdržela krásnou růží na památku. Seniory navštívila paní ředitelka Monika Klimková a dovezla klientům krásná přání vyrobené dětmi. Všem seniorům udělaly dárečky velkou radost. Děkujeme! Naše seniory toto milé gesto velmi potěšilo 

Charitní dům pro seniory v Hnojníku - virtuální prohlídka
8. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní dům pro seniory v Hnojníku - virtuální prohlídka

Charitní dům pro seniory v Hnojníku se nachází v krásném prostředí beskydského podhůří, v centru obce Hnojník a je dostupný veřejnými dopravními prostředky. Součástí domova je kaple, ve které se pravidelně konají bohoslužby. Domov má vlastní kuchyň. V blízkosti domova se nachází obecní úřad, policie, hasičská zbrojnice, kostel, barokní zámek a obecní knihovna. Před zařízením se nachází parkoviště určené pro osobní vozidla. V Charitním domě pro seniory poskytujeme služby seniorům, kteří již nemohou žít sami ve své domácnosti, protože se nedokáží o sebe postarat a rodina ani terénní služby nemohou péči zajistit. Snažíme se vytvářet přívětivé prostředí, aby se u nás klienti cítili příjemně. Služby poskytujeme 50 klientům.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA SLUŽEB NA ULICI JABLUNKOVSKÁ
7. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA SLUŽEB NA ULICI JABLUNKOVSKÁ

Na ulici Jablunkovské ve Svibici sídlí hned několik našich služeb: Charitní pečovatelská služba, Charitní poradna pro rodiny – seniory a pečující, Charitní asistence, Charitní centrum pro seniory a Doplňkové služby.   

6. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Setkání pečujících - ODLOŽENO!

Dnešní plánované SETKÁNÍ PEČUJÍCÍCH je vzhledem ke špatné epidemiologické situaci přesunuto na 10.11. Děkujeme za pochopení.

Charitní dům pokojného stáří v Českém Těšíně - VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA
6. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní dům pokojného stáří v Českém Těšíně - VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

V nenápadné budově na ulici Hrabinská, je domov pro seniory, ve kterém se snažíme vytvořit místo, kde bychom chtěli sami žít. Zaměřujeme se na to, aby se u nás klienti cítili dobře, bezpečně a prožívali důstojně svůj podzim života. Také co nejvíce podporujeme jejich dosavadní schopnosti. Klientům vytváříme zázemí podporující kontakty s blízkými a známými, s možností vytvořit si přátelství nová.  

Příběh klientky Charitního centra pro seniory
5. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Příběh klientky Charitního centra pro seniory

Charitní centrum pro seniory v Českém Těšíně se zaměřuje na aktivní stáří a zdravý životní styl seniorů. Umožňuje seniorům seberealizaci v zájmové a tvůrčí činnosti, podporuje pohybovou aktivitu seniorů, společná setkávání a navazování nových přátelství. Samozřejmostí je i pomoc v oblasti uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí. Co přivádí klienty k nám do centra a co tomu  předchází? Odpovědí na tuto otázku může být jeden z příběhu naší klientky:

Charitní dům pro matky v tísni - VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA
5. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní dům pro matky v tísni - VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Za plotem z tújí a vysokou borovicí, v řadové zástavbě rodinných domů na ulici Třanovského, poskytuje sociální službu Charitní dům pro matky v tísni v Českém Těšíně. Zajišťujeme ubytování pro 9 maminek s dětmi, celková kapacita je 28 lůžek. Cílem Azylového domu je podpořit matky při zvládání nepříznivých sociálních situací a pomáhat jim v návratu k běžnému způsobu života s co nejmenší závislostí na systému sociální pomoci. Odehrává se zde spousta životních příběhů a my se snažíme poskytnout podporu a praktickou pomoc maminkám v překonání jejich nepříznivé situace.  

Program Charitního střediska Kometa
2. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Program Charitního střediska Kometa

Tak jsme si pro Vás nachystali program na měsíc říjen, máte se na co opět těšit! Tento měsíc bude v Kometě turnaj v šipkách a odměny Vás neminou! 

Zakončení léta v Charitním domě pokojného stáří
1. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Zakončení léta v Charitním domě pokojného stáří

S příchodem prvního podzimního dne se v Charitním domě pokojného stáří všichni rozloučili s létem posledním grilováním na zahrádce. O tom, jak vše proběhlo, nám napsala aktivizační pracovnice Lilie Skwarło: "Dopoledne jsme na aktivizaci upekly dva švestkové koláče a v našemdomečku to krásně vonělo. Po odpoledním klidu jsme se přesouvali na zahradu. Tam už nás lákala vůně grilovaného masíčka. Počasí nám přálo, klienti zasedli ke stolům a laskavý personál už jen podával připravené dobroty. Nakonec jsme se pohostili všichni a moc nám chutnalo. Den se nám velmi vydařil a byli jsme za něj vděčni i Pánu Bohu, který nám jej požehnal."  

Mezinárodní den seniorů
1. října 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Mezinárodní den seniorů

Mezinárodní den seniorů je věnován našim rodičům, prarodičům. I naši senioři si zaslouží poděkování za své celoživotní zásluhy. Proto jsme společně s našimi klienty tento svátek oslavili. Popovídali jsme si při dobrém zákusku a kávě. Klientům jsme věnovali také na památku blahopřání k jejich svátku.  

Podzim v Charitním domě pro matky v tísni
30. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Podzim v Charitním domě pro matky v tísni

Přes den ještě svítí sluníčko, ale dny se krátí. Podzimní období není tolik oblíbené, ale přesto se z něj můžeme těšit. Podzim hraje všemi barvami a veselá podzimní výzdoba rozzářila Charitní dům pro matky v tísni. Nejsme žádní umělci, ale snad o to hezčí jsou různobarevní veselí podzimní draci. A i při tvoření je možné trénovat učení a tak si děti procvičily názvy barev.

Besedy sdružení obrany spotřebitelů v Charitním centru pro seniory
28. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Besedy sdružení obrany spotřebitelů v Charitním centru pro seniory

V září v našich seniorcentrech proběhly besedy se Sdružením obrany spotřebitelů SOS, dopoledne v Havířově Šumbarku a odpoledne v Českém Těšíně. Paní lektorka Reichelová na ně přijela s právničkou od ombudsmana ČR. Klienti se dozvěděli o nebezpečích a podvodech, které jsou na ně nastraženy v dnešní době pandemie koronaviru, od spolků a podvodníků, které v naší společnosti nazýváme „šmejdi“. Byli také informováni o situaci v republice, například o potížích s některými cestovními kancelářemi při vracení peněz a o nedostatečném fungování ČOI. Po prezentaci proběhla diskuse, při které se klienti mohli dozvědět potřebné informace a poradit se s vyřešením jejich problémů, které souvisí s právy spotřebitelů.

Balíčky pro děti od fondu FEAD
24. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Balíčky pro děti od fondu FEAD

V průběhu září sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi – Charitní středisko „Klíč“ obdržela balíčky se školními pomůckami od fondu FEAD. Balíčky budou sociální pracovníci potřebným rodinám s dětmi rozdávat během měsíce září. Školní pomůcky usnadní dětem vstup do nového školní roku. Rodiny využívající službu Charitní středisko „Klíč“ mnohdy nemají dostatek finančních prostředků na pořízení školních pomůcek pro své děti, proto pomoc ve formě balíčků se školními pomůckami vítají. Děkujeme!

Výlet do Koníčkova dvoru ve Vojkovicích
21. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Výlet do Koníčkova dvoru ve Vojkovicích

V pátek 18. 9. vyrazili klienti Charitního domu pro seniory v Hnojníku na výlet do Koníčkova dvoru ve Vojkovicích. Po příjezdu se dozvěděli něco z historie, pak je čekala prohlídka objektu. Klienti měli možnost shlédnout sirupárnu, minipivovárek Koňovárek, medárnu a nakouknout i do výrobny Koníčkových uzenin. Po skončení exkurze navštívili cukrárnu Ve Dvoře a prodejnu, ve které je možné zakoupit aktuální sortiment piva Pivovaru Koníček a to v podobě upomínkových předmětů, pivní kosmetiky, vtipného koníčkova oblečení a další suvenýry.
Výlet se všem moc líbil a už se těšíme na další.

Patron dětí pomáhá klientům Charitního střediska „Klíč"
21. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Patron dětí pomáhá klientům Charitního střediska „Klíč"

Charitní středisko „Klíč“ pracuje s rodinami s dětmi, které se potýkají s nepříznivou sociální situací. Pomáhá v oblastech, které se týkají celé rodiny a přispívá tak ke stabilnímu životu dětí. K naplnění dětských potřeb a snů, které rodiče nejsou schopni z důvodu nedostatku financí zajistit, dopomáhá nadace PatronDeti.cz. S touto nadací Charitní středisko „Klíč“ úzce spolupracuje a díky ní se podařilo zajistit několik desítek potřebných věcí (zaplacení obědů do škol/školek, zajištění hygienických a školních potřeb, uhrazení kroužků). Tímto Patronovi dětí děkujeme za přízeň a za zlepšení dětství dětí! DĚKUJEME!  

Taxík Maxík není komerční taxi
17. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Taxík Maxík není komerční taxi

Přepravní službu Taxík Maxík poskytuje Charita Český Těšín seniorům nad 65 let a osobám se zdravotním omezením s trvalým bydlištěm v Českém Těšíně nebo v Chotěbuzi. O jakou službu se jedná a čím se liší od obyčejného taxi, nám prostřednictvím krátkého rozhovoru přiblíží vedoucí Charitních doplňkových služeb, paní Danuta Juroszek.

Veletrh poskytovatelů sociálních služeb v Havířově
14. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Veletrh poskytovatelů sociálních služeb v Havířově

Ve čtvrtek 10. září, proběhl v Havířově na náměstí Republiky Veletrh poskytovatelů sociálních služeb, který byl pořádaný pod záštitou primátora města. Každý poskytovatel sociální služby měl připravené své místo ve stánku, ve kterém mohl svou službu prezentovat. Během dne organizátoři akce obcházeli stánky organizací a poskytovatelé měli možnost svou službu prezentovat také do mikrofonu, takže o ní mohli slyšet všichni občané na náměstí. Veletrh probíhal od 10:00 do 17:00 hod. Za Charitu Český Těšín se zúčastnil vedoucí Charitního centra pro seniory Stanislav Laža a propagační pracovník Alina Humel.

Výlet klientů Charitního střediska "Kometa"
10. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Výlet klientů Charitního střediska "Kometa"

V Charitním středisku "Kometa" proběhla další aktivita mimo klub. Naši klienti se podívali do přírody a cílem byla Horská chata Studeničné blízko Mostů u Jablunkova. Akce měla velmi pozitivní ohlas, jelikož klienti tráví většinu svého volného času ve svém městě a výlety do hor jsou pro ně vzácné.  Během cesty se všichni dozvěděli různé zajímavosti o přírodě, naučili se orientovat podle turistických značek, které je následně zavedly do cíle. Viditelná radost a nadšení nám potvrdily, že tuto akci určitě zopakujeme.                   

ZRUŠENO! - 4. Diecézní setkání dobrovolníků
10. září 2020 DIECÉZNÍ CHARITA OSTRAVSKO-OPAVSKÁ

ZRUŠENO! - 4. Diecézní setkání dobrovolníků

Vážení přátelé Charity, s ohledem na aktuální situaci spojenou s šířením korona viru, je plánované 4. Diecézní setkání dobrovolníků, které mělo proběhnout v sobotu 12. 9., zrušeno. Věříme, že se setkáme ve zdraví příští rok. Děkujeme za pochopení.

Překvapení pro matky v tísni
9. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Překvapení pro matky v tísni

Klientky a děti Charitního domu pro matky v tísni měly milou návštěvu a obdržely překvapení vstupenky do LUNAPARKU HÁJEK, který je v Českém Těšíně od 4. 9. – 20. 9., jim osobně předal místostarosta města Český Těšín Ing. Vít Slováček.
Jak sám řekl: „Velmi nás potěšilo, že vlastník Lunaparku přišel za námi s touto nabídkou a my můžeme takto společně pomoct klientkám a dětem v nepříznivé sociální situaci."
Jménem klientek a dětí z Charitního domu pro matky v tísni děkujeme!

Balíček pro klientky Charitního domu pro matky v tísni
8. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Balíček pro klientky Charitního domu pro matky v tísni

V Charitním domě pro matky v tísni zavládla už podruhé v době koronaviru velká radost.  Díky nadaci Znesnáze21 a jeho patronce Noře Fridrichové obdržely klientky velké balíčky plné trvanlivých potravin a hygienického zboží, které splnily svůj účel na 100% (!): pomohly v této těžké době samoživitelkám a vykouzlily úsměv na rtech dětem. DĚKUJEME!

Jak se stát asistentkou Charitní asistence?
7. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Jak se stát asistentkou Charitní asistence?

V rámci minikampaně darujme.24 -  "V jednom kole..zapísky z terénu"  měly za Charitu Český Těšín naše asistentky a pečovatelky největší ohlas, proto jsme se rozhodli oslovit jako první vedoucí Charitní asitence Anetu Benčákovou a poprosit ji o krátky článek a stručný návod: Jak se stát asistentkou?
"Prvním předpokladem pro výkon osobní asistence je důkladná informovanost. Co budu v asistenci dělat? Jaká je cílová skupina, o kterou budu pečovat? Kde budu za klienty dojíždět? Tento výčet je velmi obecný ale hodně napoví o práci osobní asistentky. Následovat by měla otázka, a co mohu udělat proto, abych mohla jako osobní asistentka v Charitní asistence pracovat? Když na okamžik opomenu zákonem dané povinnosti, je nejdůležitější chuť do práce a zájem o cílovou skupinu. Jak se říká, s chutí jde vše líp a při práci s lidmi to platí stonásobně.   

Slavnostní otevření zahrady v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
4. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Slavnostní otevření zahrady v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

Dne 25.8 2020 proběhlo Slavnostní otevření zahrady Charitního domu pro seniory. Revitalizace zahrady probíhala od června 2020 z finančních zdrojů Tříkrálové sbírky. Zahrada spojuje estetické i funkční prvky, nabízí různá zákoutí s posezením a zpevněné chodníky. V centru zahrady je prostorná pergola, která je příjemným zastíněním v horkých letních dnech a slouží také k akcím domova.
Oficiální otevření zahradních prostor bylo pojato ve slavnostním duchu, kromě klientů a jejich rodinných příslušníků byla pozvána také ředitelka Charity Český Těšín paní Ing. Monika Klimková, pozvání přijali také zástupci z Římskokatolické farnosti Hnojník a kněz pan Mgr. Václav Rylko, který novou zahradu posvětil a požehnal. Po zahájení akce se začaly roznášet koláče, péct placky a k tomu hrála živá hudba. Klienti si mohli zazpívat a strávit společně příjemné chvíle.  Děkujeme všem, kteří se na akci podíleli! 

Charitní dům pro seniory očima vedoucí Lenky Zahradníkové
3. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní dům pro seniory očima vedoucí Lenky Zahradníkové

Pojďte se s námi podívat na SEDMOU upoutávku z Charitního domu pro seniory v Hnojníku v rámci kampaně KALEIDOSKOP. Další střípky každou středu.  

Setkání dobrovolníků diecézie ostravsko - opavské
1. září 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Setkání dobrovolníků diecézie ostravsko - opavské

Charita Český Těšín srdečně zve všechny své dobrovolníky na setkání, které proběhne dne 12. 9. 2020 v Ostravě. Více informací najdete v odkaze: https://ostrava.caritas.cz/akce/setkani-dobrovolniku-dieceze-ostravsko-opavske-12-9-2020/

Setkání pečujících na téma: " Paliativní péče"
31. srpna 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Setkání pečujících na téma: " Paliativní péče"

Dne 5. 8. 2020 proběhlo již druhé Setkání pečujících v tomto roce. Téma tohoto setkání mohlo být pro někoho trochu těžké, avšak součástí bytí, a to „paliativní péče“.
Paliativní péčí se rozumí péče o nemocné, v pokročilém stádiu nemoci. Hlavní součástí této péče je pomoc od bolesti a dalších symptomů, zachovat klientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.
Přednášející byla zkušená odbornice, vedoucí ošetřovatelské služby Charity Český Těšín Bc. Beáta Dulawová. Účastnící setkání se mohli dozvědět zajímavé informace z této oblasti, obzvláště, jak paliativní peče probíhá v praxi. V průběhu setkání proběhla také diskuze nad tématem smrti, která se v podstatě týká nás všech.
Setkání bylo realizováno v rámci projektu " Pomáháme pečujícím II." spolufinancovaného z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Rakouský den v Charitním domě pro seniory v Hnojníku
27. srpna 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Rakouský den v Charitním domě pro seniory v Hnojníku

V pátek 21. 8. se u nás v Charitním domě pro seniory v Hnojníku konal RAKOUSKÝ DEN. Program byl opět bohatý. Dopoledne jsme se sešli v jídelně a společně shlédli dokument o Rakousku. Potom jsme se dozvěděli další zajímavosti o této zemi. Nesměla chybět ani hudba, kde jsme si poslechli skladby od Wolfganga Amadeuse Mozarta a Josefa Strausse. Během dne se podávalo rakouské menu: vídeňské párky, vídeňský řízek s rakouským bramborovým salátem, císařský trhanec s rozinkami a teplou marmeládou.
Byl to příjemný den.

Charitní pečovatelská služba očima vedoucí Doroty Wacławik
26. srpna 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Charitní pečovatelská služba očima vedoucí Doroty Wacławik

Pojďte se s námi podívat na ŠESTOU upoutávku z Charitní pečovatelské služby v rámci kampaně KALEIDOSKOP .Další střípky každou středu. Podrobnější informace o této kampani se dozvíte zde: https://ceskytesin.caritas.cz/kaleidoskop/

Přednášky v Charitních centrech pro seniory
25. srpna 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Přednášky v Charitních centrech pro seniory

Koncem července proběhly v našich seniorcentrech v Českém Těšíně a v Havířově zdravotní přednášky p. Kantorové, které byly tentokrát zaměřené na zlepšení zraku, přirozenými metodami. Naši klienti měli možnost se při diskuzi informovat a paní lektorka jim ochotně odpověděla jejich otázky, nejen týkající se dobrého vidění.

Aktivizace v Charitním domě pokojného stáří
24. srpna 2020 Aktuality z Charity Český Těšín

Aktivizace v Charitním domě pokojného stáří

Minulý týden jsme se na aktivizaci věnovali (mimo jiné) cvičení fyzickému, ve kterém jsme použili také rehabilitační ježky a následovala rehabilitace krční páteře i chodidel. Klienti si vše užívali.
Cílem rehabilitace je zlepšení zdravotního stavu, psychického a funkčního stavu, snižování chronické distability, nácvik samostatnosti a soběstačnosti klientů dle jejich zdravotního stavu, výběr nejvhodnějších rehabilitačních nebo kompenzačních pomůcek. Kompenzační pomůcka rehabilitační ježek je vhodný ke cvičení a masáži rukou, nohou i zad, ale lze jej použít i na masáž jiných částí lidského těla, : menší průměry jsou vhodné pro cvičení a k masáži rukou a chodidel, větší pro stimulací větších partií lidského těla.  "Ježci" různých velikostí mají po celém povrchu měkké výstupky vhodné k procvičování úchopů, jsou vhodné též k prokrvení a obnově citlivosti po operaci, výstupky mají oblá neostrá zakončení, kterými tlačí na měkké struktury organismu, přičemž nezpůsobují otlaky či poranění.