Trénování paměti – poznávání českých hereckých osobností

V Charitním domě pokojného stáří jsme v rámci dopoledních aktivizačních skupin trénovali jednu z našich kognitivních funkcí a to paměť. S přibývajícím věkem nás může naše paměť pomalu zrazovat, a proto je důležité ji věnovat patřičnou péči. Oslabení vštípivosti paměti, zvětšující se zapomětlivost nebo snižující se schopnost koncentrace mozku mohou být u zdravých seniorů přikládány k nedostatečnému tréninku. Prostřednictvím odpovídajících cvičení na paměť a myšlení mohou senioři zlepšovat a udržovat si svou psychickou výkonnost.

U nás v domově jsme trénink pojali zábavnou formou, kdy jsme společně vzpomínali na známé české herecké osobnosti. Cvičení probíhalo tak, že pro klienty byla připravena prezentace, kde bylo celkem 50 fotografií herců. Na fotografiích jsme mohli vidět např. jednoho z nejpopulárnějších herců z období první republiky, a to Vlastu Buriana nebo Tomáše Holého, který byl dle mého názoru jedním z nejoblíbenějších dětských filmových herců. Úkolem klientů bylo si vzpomenout na celá jména těchto osobností, popřípadě si i vybavit názvy filmů, ve kterých daný herec hrál. Z kladných reakcí našich klientů si troufám říci, že se jim daná aktivita líbila. Byli rádi, že si společně můžeme zavzpomínat na tyto herecké idoly.

Bc. Monika Byrtusová, aktivizační pracovnice