Vysoké ceny energií se snaží využít „energošmejdi“

Vysoké ceny energií se snaží využít „energošmejdi“

V posledních týdnech na nás ze všech stran vyskakují informace o tom, jak zdražuje vše od výchozích surovin až po konečné výrobky. Výjimkou není ani růst cen elektřiny a plynu. Navíc dodavatelé nevylučují, že své ceníky budou směrem nahoru dále upravovat. A právě této situace se snaží využít takzvaní „energošmejdi“ - nepoctiví prodejci a zprostředkovatelé na trhu s elektřinou a plynem.

Charitní poradna v Českém Těšíně zaznamenává zvýšený počet klientů, kteří si stěžují na podomní prodejce, kterým podepsali ať už plnou moc, na jejímž základě má být zprostředkován údajně výhodnější dodavatel elektřiny či plynu nebo přímo smlouvu o změně dodavatele. Přitom nejvíce mají tito šmejdi spadeno na seniory. Dobře vědí, že lidé v důchodu se snaží šetřit každou korunu. Často seniory oklamou pod záminkou levnějších energií a všelijakého zboží zdánlivě zdarma. Neštítí se ani tvrdit, že jsou zaměstnancem Energetického regulačního úřadu, České obchodní inspekce nebo stávajícího dodavatele energií, aby vymámili podpis nové smlouvy nebo alespoň předložení té stávající nebo třeba vyúčtování, ze kterých si opíšou potřebné údaje pro uzavření jiné smlouvy. O to větší překvapení pak podvedené čeká, když je informuje stávající dodavatel o ukončení smlouvy, případně jim přijde smluvní pokuta, když odmítnou akceptovat v rámci energetické aukce nového dodavatele energie nebo od takové smlouvy chtějí odstoupit.

Asi nejjednodušší radou je vůbec nevyužívat služeb podomních prodejců. Nepodléhat mile se usmívajícímu obchodníkovi, který si popovídá nejen o dodávkách energií, ale i o životě obecně nebo naopak předstírá, že je uražen nedůvěrou seniora a snaží se v něm vzbudit pocit viny. V případě, že však k neuváženému podpisu došlo, tak energetický zákon nabízí možnosti obrany. Zejména je to možnost od smlouvy odstoupit do 14 dnů od uzavření smlouvy. Dále je to možnost smlouvu včas vypovědět a od 1. ledna 2022 zákon umožňuje také kdykoliv bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy o zprostředkování v energetických odvětvích a odvolat zmocnění k uzavření smlouvy. Toto právo lze uplatnit i zpětně a týká se tak i smluv uzavřených před 1. lednem 2022. A rovněž lze zpochybnit požadovanou smluvní pokutu či její výši poukazem na neurčitost, nepřiměřenost nebo nepřípustnost.

Pro pomoc se sepsáním uvedených dokumentu a pro více informací nejen k obraně proti „energošmejdům“, ale i z oblasti rodinného práva (rozvod manželství, svěření dětí do péče), s problematikou zadluženosti, pracovních vztahů, dávek apod. se mohou zájemci obracet na Charitní poradnu, která funguje na principech bezplatnosti a anonymity. Poradna sídlí na ul. Ostravská 285, 737 01 Český Těšín a je otevřena od pondělí do čtvrtku, od 8h do 14h, vyjma středy, kdy je otevřeno od 9h do 17h. Tel. 731 454 650, 734 796 858.

Mgr. Michal Kawulok, Charitní poradna